Novoroční předsevzetí
Každý rok si dáváme předsevzetí. Zhubnu, budu chodit běhat, najdu si víc volného času, budu méně utrácet. Začneme něco dělat, po pár týdnech a někdy dokonce dnech nadšení opadne, objeví se první překážky… a za chvíli se všichni zase vezeme ve starých kolejích. V posilovnách se takovým lidem říká “ledňáčci”.
Aby tomu bylo letos jinak, je potřeba přistoupit k předsevzetím chytře. Místo snahy o jednorázové cíle ("Letos zhubnu") je lepší pracovat na vytvoření návyků - pravidelných činností, které dokážete hravě zvládnout a budou vás pokud možno bavit.
1. Zvolte to správné předsevzetí
Chcete snížit váhu nebo se víc hýbat? Předsevzetí v tomto duchu jsou velmi častá, ale také velmi špatně formulovaná. Jsou abstraktní a těžko uchopitelná. Zkuste si místo toho říct, že budete vystupovat o zastávku dřív a projdete se. Nebo přestanete používat výtah, pokud zrovna nejdete s těžkým nákupem, nebo si vždy vyjdete alespoň jedno patro po svých.
Hlavní je, abyste hned věděli, co máte dělat, když si na předsevzetí vzpomenete
2. Najděte si parťáka
Ve dvou se to lépe táhne. Posilovna, jóga i běhání budou určitě mnohem zajímavější, když budete u sebe mít kamaráda, kamarádku, kolegu nebo kolegyni z práce. S parťákem se budete navzájem motivovat a také se vám bude hůř předsevzetí vyhýbat, protože nestačí, aby výmluva přesvědčila vás, ale musíte ji ještě říci dalšímu člověku. Otevřou se vám také dveře k párovým nebo skupinovým sportům, jako je squash, badminton nebo třeba volejbal. Lezení na umělé stěně, plavání a bruslení, jsou skvělé pohybové aktivity, které můžete provozovat i s dětmi.
Novoroční předsevzetí je skvělá příležitost vyzkoušet něco nového, co vás již dlouho láká, ale nikdy na to nebyl čas.
3. Naplánujte si svou aktivitu do kalendáře
Jakmile vyprchá prvotní nadšení, je mnohem snazší zůstat u činnosti naplánovaných v kalendáři, než hledat pro ně v nabitém programu místo. Pravidelný čas Vám pomůže vytvořit z nové aktivity pravidelný návyk.
4. Vytvořte si pozitivní podpůrný systém
Obklopte se lidmi, kteří podpoří Vaše cíle pro zdravý životní styl. Nenechávejte si toto téma pro sebe, budete překvapeni kolik lidí kolem vás se o zdraví také zajímá a kolik vás bude chtít podpořit. Nakonec můžete v novém roce získat nejen zdravé návyky, ale také lepší nebo úplně nové vztahy a přátele.
Vyzkoušejte výzvu barevného talíře
Na talíři mějte alespoň tři různé druhy ovoce a zeleniny tří různých barev.
Tato výzva nenahrazuje žádnou dietu, jde spíše o hravý způsob jak rozšířit okruh potravin které běžně konzumujete. Můžete uplatnit na každý talíř, jednou denně, nebo splnit výzvu jen jednou týdně - podle toho co je pro vás motivující a hlavně dosažitelné.
Omezte cukr ve své stravě
Identifikujte potravinu nebo potraviny, které jíte často a které obsahují vysokou míru cukru (např. téměř všechny limonády) a omezte jejich příjem - pokud to nedokážete úplně, omezte jejich příjem například jeden den v týdnu. Nebo si řekněte, že místo sladké svačinky v práci si dáte kousek ovoce. Můžete si také například říct, že budete jíst jen sladkosti doma upečené. Třeba vás to namotivuje najít si nové recepty a naučit se něco nového.
Pijte dostatek tekutin
Zaveďte pár pravidel, které vám pomohou pít dostatek tekutin. Mějte na pracovním stole na viditelném místě vždy láhev nebo džbánek s vodou, případně s čajem. Vypijte si skleničku vody před každým jídlem - kromě hydratace budete díky tomu jíst pomaleji a pravděpodobně méně. Vytvořte si návyk mít sebou na každé schůzce či poradě sklenici vody. Večer si nachystejte sklenici vody, kterou vypijete ráno po probuzení. Pomůže to nastartovat váš organismus a z postele se bude vstávat o něco snáze.
Dospělá žena by měla denně vypít cca 2-2,5l a muž 3l vody.
Vyzkoušejte meditaci
Jedná se o techniku, jak zklidnit svou mysl a zregenerovat energii. Často pomůže i pár minut. Jedná se o jeden z nejúčinnějších nástrojů pro podporu duševního zdraví a rovnováhy.
Jestli vůbec netušíte jak začít, na internetu najdete spoustu návodů, nebo dokonce vedených meditačních videí. Pokud vás to zaujalo, můžete si přečíst více například tady.
Začněte si psát deník
Ať už jste si naposled napsali něco do deníčku na základce, nebo jste deník nikdy neměli, dejte tomuto zvyku šanci. Můžete se vypsat z emocí, srovnat si myšlenky, ulehčíte si rozhodování, když uvidíte fakta přímo před sebou a nebo si můžete zlepšit náladu tím, že každý den si zapíšete pár věcí, za které jste vděční, nebo co vám ten den udělalo radost. Deník může být papírový i elektronický, jeho přesná forma není předepsaná - může se jednat o pár krátkých bodů nebo několik odstavců, a navzdory jeho názvu není nutné psát jej každý den.
Hodinka klidu před spaním
Pro zdravý spánek je důležité zklidnit se před tím, než usneme. V naší době tomu nejvíce pomůžeme tím, že hodinu před spaním přestaneme používat veškeré obrazovky (zejména počítač a mobil). Takto získaný čas můžete strávit s vašimi blízkými, čtením, meditací, psaním deníku nebo drobným úklidem, aby se vám ráno lépe vstávalo.
Doplňte svému tělu látky, kterých se většině z nás nedostává.
Existuje několik vitamínů a minerálů, kterých máme téměř všichni nedostatek. Jsou to:
Magnézium - při zpracování potravin, které jíme, se snižuje množství magnézia které v nich zbude. A naopak vysoká míra stresu způsobuje, že ho potřebujeme víc než naší dávní předkové. Nedostatkem magnézia trpí většina populace.
Vitamín D - naše těla si ho umí vyrobit samy - v létě. Od října do března je však sluneční záření příliš slabé, a proto je vhodné zásoby vitamínu D v zimě doplňovat.
Omega 3 mastné kyseliny - tzv. dobré tuky, které v našich tělech pomáhají vyvažovat vliv nezdravých tuků ze smažených a vysoce rafinovaných jídel. Pokud je v těle dlouhodobě nezdravý poměr tuků, vede to k zánětům a řadě dalších civilizačních nemocí.
Doplňky stravy mohou být efektivním způsobem, jak tělu zajistit to, co mu chybí, a podpořit nás ve snaze splnit naše nastavená předsevzetí.
Látky, které nám můžou chybět pro správné fungování těla:
Večerní hořčík pro spánek
Nic není snadné, když se dobře nevyspíme. Užívání hořčíku večer může zmírnit stres a napětí, podporuje klidný a hluboký spánek, a tím i lepší regeneraci těla.
Vitamín D, E a K pro podporu imunity
Vitamín D podporuje obranyschopnost, E chrání buňky jako antioxidant a K pomáhá srážlivosti krve. Společně zajišťují silnou imunitu, zvláště v chladných měsících, aby vás nachlazení nevyřadilo ze hry.
Omega 3 pro zdraví buněk
Krill Oil dodává našemu tělu nezbytné omega-3 mastné kyseliny. Ty zlepšují komunikaci mezi buňkami a přispívají k ochraně před záněty. Pravidelný příjem omega-3 má pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví a celkovou vitalitu.